Nowinki ze świata
fotowoltaiki

Poszerzaj swoją wiedzę na temat naturalnych źródeł energii,
które ratują naszą planetę

Wpływ warunków atmosferycznych

Warunki atmosferyczne to czynniki, które mają ogromny wpływ na działanie paneli słonecznych. Jednak ze względu na fakt, że są to nieodłączne elementy pogody, istnieją sposoby, które przeciwdziałają złemu wpływowi na panele fotowoltaiczne.

Burza - śnieg - deszcz - temperatura

To najczęstsze zjawiska pogodowe, które negatywnie wpływają na działanie paneli słonecznych. Warto jednak wiedzieć, że obniżenie efektywności paneli może być spowodowane również innymi czynnikami jak na przykład niepoprawnie przeprowadzona instalacja. Niestety nad wieloma rzeczami nie mamy kontroli, ale możemy zmniejszyć skutki negatywnego działania.

Sprawdźmy więc, jaki wpływ na pogodę mają poszczególne zjawiska pogodowe:

Burze

Uderzenia pioruna, może spowodować ogromne szkody na instalacji fotowoltaicznej, ale również i całego budynku. O pożarach fotowoltaiki, nie mówi się dużo, jednak należy wiedzieć, że zdarzają się dość często. Dlatego bardzo ważne jest, aby na dachu zainstalować piorunochron, który, chociaż częściowo złagodzi skutki uderzenia. Niesłychanie ważną kwestią są również odgromniki, które ochronią instalacje przez bezpośrednim uderzeniem pioruna. Odpowiednio zareagują w momencie, wyładowań w pobliżu waszego domu.

ŚniegPanele fotowoltaiczne Kielce

O śniegu i działaniu ujemnych temperatur, pisaliśmy w poprzednim poście - Fotowoltaika zimą

Deszcz i zachmurzenia

Z reguły, deszcz nie przynosi negatywnych skutków dla fotowoltaiki, jednak już zachmurzenia, które z nim się pojawiają już tak. Nie jest niespodziankę fakt, że dżdżysta pogoda nie poprawia wydajności paneli, jednak zbyt duże zachmurzenie może zmniejszyć potencjał każdego modułu PV.

Deszcz natomiast, w swoich właściwościach posiada związki chemiczne, które również mogą zabrudzić powierzchnię paneli. Dlatego bardzo ważną kwestią jest, czyszczenie paneli, by uniknąć niechcianego brudu, który jest powodem, niedochodzenia światła do elementów PV.

Temperatura

Nie tylko niska temperatura może spowodować obniżenie sprawności paneli fotowoltaicznych. Nadmierne ogrzanie paneli, prowadzi do spadku napięcia, co przekłada się na mniejsze, pozyskiwanie energii słonecznej.  W przypadku mrozów jest bardzo podobnie.

Chcesz być na bieżąco?

Subskrybuj!